HP 255 G8 Notebook PC,AMD Ryzen 3 3250U, 15.6 inch(39.6cm) Anti-Glare HD Laptop/8GB RAM/512GB SSD/Numeric Keypad/AMD Radeon Graphics/Win 11/1.74 Kgs 689T4PA
₹35,500.00 Original price was: ₹35,500.00.₹27,500.00Current price is: ₹27,500.00.
BrandHPManufacturerHP, HP India Sales Pvt. Ltd.SeriesHP 255 G8 NotebookColourDark Ash SilverForm FactorNetbookItem Height31.2 CentimetersItem Width52.1 CentimetersStanding screen display size39.6 CentimetresResolution1366 x 768 PixelsProduct Dimensions6.8 x 52.1 x 31.2 cm; 1.74 kgBatteries1 Lithium Ion batteries required. (included)Item model numberHP 255 G8 NotebookProcessor BrandAMDProcessor TypeRyzen 3Processor Speed2.6 GHzProcessor Count2RAM Size8 GBMemory TechnologyDDR4Maximum Memory Supported8 GBMemory Clock Speed2400 MHzHard Drive Size512 GBHard Disk DescriptionSSDAudio DetailsHeadphones, SpeakersSpeaker DescriptionStereo speakersGraphics CoprocessorIntegrated AMD GraphicsGraphics Chipset BrandIntelGraphics Card DescriptionIntegratedGraphics RAM TypeVRAMGraphics Card Ram Size2 GBGraphics Card InterfacePCI ExpressConnectivity TypeBluetooth, Wi-FiWireless TypeBluetoothNumber of USB 3.0 Ports3Number of HDMI Ports1Front Webcam Resolution720 PixelsOperating SystemWindows 11 ProAverage Battery Life (in hours)11 HoursAre Batteries IncludedYesLithium Battery Energy Content41 Watt HoursNumber of Lithium Ion Cells3Included ComponentsLaptop, Power Adapter, User ManualManufacturerHPCountry of OriginChinaItem Weight1 kg 740 g
- Estimated delivery time 3-7 days
- 12 months warranty at Genuine Warranty Center.
- Whats in the box: charging cable and block
Customers Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
HP AMD Ryzen 3 Quad Core 5300U - (8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home) fq1089au Thin and Light Laptop (14 Inch, Natural Silver, 1.46 Kg kg, With MS Office)
| Sales Package |
|
| Model Number |
|
| Part Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Type |
|
| Suitable For |
|
| Battery Backup |
|
| Power Supply |
|
| Battery Cell |
|
| MS Office Provided |
|
| Processor Brand |
|
| Processor Name |
|
| SSD |
|
| SSD Capacity |
|
| RAM |
|
| RAM Type |
|
| Processor Variant |
|
| Chipset |
|
| Clock Speed |
|
| Expandable Memory |
|
| Cache |
|
| Graphic Processor |
|
| Number of Cores |
|
| Storage Type |
|
| OS Architecture |
|
| Operating System |
|
| Supported Operating System |
|
| System Architecture |
|
| Mic In |
|
| USB Port |
|
| HDMI Port |
|
| Multi Card Slot |
|
| Hardware Interface |
|
| Touchscreen |
|
| Screen Size |
|
| Screen Resolution |
|
| Screen Type |
|
| Speakers |
|
| Internal Mic |
|
| Wireless LAN |
|
| Bluetooth |
|
| Dimensions |
|
| Weight |
|
| Disk Drive |
|
| Web Camera |
|
| Keyboard |
|
| Backlit Keyboard |
|
| Pointer Device |
|
| Additional Features |
|
| Warranty Summary |
|
| Warranty Service Type |
|
| Covered in Warranty |
|
| Not Covered in Warranty |
|
| Domestic Warranty |
|
HP 15s 12th Gen Intel Core i5, 15/6inch (39.6 cm), 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Backlit Kb, (Win 11 Home, Natural Silver, 1.69kg), fq5202TU / fq5329TU
- 10-core 12th Gen Intel Core i5-1235U?Efficiently multitask with 12th Gen Intel Core i5-1235U processor, boasting 12 threads and 12MB L3 cache. Experience heightened productivity and responsiveness.;?Intel Iris Xe graphics?Elevate your visuals with Intel Iris Xe graphics, ensuring vibrant clarity. Enjoy a captivating computing experience marked by stunning graphics for work and entertainment.
- ?Upgraded memory and storage?Elevate functionality with 8GB DDR4 RAM and a high-speed 512GB PCIe NVMe M.2 SSD. Unlock smooth operations and ample storage for a seamless workflow.;?Micro-edge display?The 15.6-inch, FHD, 250-nit, anti-glare, and micro-edge display is engineered for high-quality viewing with stunning clarity.; ?Long battery life?Fast charge up to 50% in 45 mins. A durable 3-cell, 41Wh battery maximizes productivity, ensuring you charge once and work for up to 7 hours and 30 mins.;?Pre-loaded Win 11 and MS Office?Comes with Win 11 and MS Office 2021. To activate your MS Office, sign in or sign up, and follow the Office Activation Wizard.
- ?Effortless connectivity?Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth 5.0 deliver an uninterrupted experience. Enjoy effortless connectivity with 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, and 1 x HDMI 1.4b ports.;?Business conferencing?HP True Vision 720p HD camera, dual array mics, and dual speakers enhance your virtual meetings with crystal-clear collaboration.
- ?Why HP?Experience the unparalleled advantages of choosing HP, the most preferred and trusted PC brand by Indians, empowering you with cutting-edge technology and steadfast dependability.;?Sustainably made?Choose an environmentally conscious laptop with recycled plastics, EPEAT Silver registration, and ENERGY STAR certification.
- Battery Average Life: 7.0 Hours; Model: 8g148pa
HP AMD Ryzen 3 Dual Core 3rd Gen - (8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home) 15S-EQ1550AU Laptop (15.6 inch, Silver, With MS Office)
| Sales Package |
|
| Model Number |
|
| Part Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Type |
|
| Suitable For |
|
| Battery Backup |
|
| MS Office Provided |
|
| Processor Brand |
|
| Processor Name |
|
| Processor Generation |
|
| SSD |
|
| SSD Capacity |
|
| RAM |
|
| RAM Type |
|
| Graphic Processor |
|
| Storage Type |
|
| Operating System |
|
| Touchscreen |
|
| Screen Size |
|
| Screen Resolution |
|
| Bluetooth |
|
| Disk Drive |
|
| Warranty Summary |
|
| Warranty Service Type |
|
| Covered in Warranty |
|
| Not Covered in Warranty |
|
HP 255 G8 Laptop with AMD Athlon Silver 3050U APU/ 8GB Ram/ 256GB SSD/DOS/AMD Radeon Vega 8 Mobile Graphics/39.6 cm HD (1366 x 768), SVA, Anti-Glare WLED/Black/1 Year Onsite Warranty
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP |
| Series | 255 G8 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 28 Centimeters |
| Item Width | 50 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 50 x 50 x 28 cm; 2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Athlon Silver 3050U |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 8 |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Voltage | 37.2 Volts |
| Power Source | ac |
| Operating System | DOS |
| Are Batteries Included | No |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | POWER CHORD, LAPTOP, MANUAL, ADAPTOR |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 2 kg |
HP Pavilion x360 35.6 cm (14) 2-in-1 Laptop 14-ek1009TU, Gold
Operating system
Windows 11 Home
Processor Name
Intel® Core™ i5-1335U (up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
Ports
1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
Intel Iris Xe Graphics
Screen Size
35.6 cm (14) diagonal FHD display
Memory and storage
16 GB memory; 1 TB SSD storage
HP Laptop 15,12th Gen Intel Core i3-1215U,15.6 inch(39.6 cm),FHD,Anti-Glare,8 GB DDR4,512 GB SSD,Windows 11,MSO,Dual Speakers,1.69 kg,Natural Silver,15s-fq5326TU
- Processor - Intel Core i3-1215U (up to 4.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 10 MB L3 cache, 6 cores, 8 threads); Memory - 8 GB memory ; Storage - 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD
- Display and Graphics: 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC| Graphics - Intel UHD Graphics
- Operating System & Preinstalled Software: Windows 11 Home Single Language; Microsoft Office
- Ports -1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo
- Other Features: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones|Networking: Realtek RTL8822CE802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 wireless card|Keyboard & Pointing Device: Full-size, natural silver keyboard with numeric keypad ;HP Imagepad with multi-touch gesture support |Battery: 3-cell, 41 Wh Li-ion Supports battery fast charge





There are no reviews yet.