Customers Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
₹50,000.00 Original price was: ₹50,000.00.₹33,000.00Current price is: ₹33,000.00.
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Series | 240R |
| Colour | Ash Grey |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Package Dimensions | 32.3 x 22.1 x 1.8 cm; 1.5 kg |
| Item model number | 240R |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 4.5 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System | DOS |
| Included Components | LAPTOP, POWER ADAPTER, USER GUIDE |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 500 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Operating system
Windows 11 Home Single Language
Processor Name
Intel® Core™ i5-12450H (up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads)
Ports
1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 2050 Laptop
Screen Size
39.6 cm (15.6) diagonal FHD display
Memory and storage
8 GB memory; 512 GB SSD storage
Operating system
Windows 11 Home
Processor Name
Intel® Core™ i5-12450H (up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads)
Ports
1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 3050A 4GB
Screen Size
39.6 cm (15.6) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
Memory and storage
16 GB memory; 1 TB SSD storage
Operating system
Windows 11 Home Single Language
Processor Name
Intel® Core™ i5-12450H (up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads)
Ports
1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 3050A 4GB
Screen Size
39.6 cm (15.6) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
Memory and storage
8 GB memory; 512 GB SSD storage
Select at least 2 products
to compare
There are no reviews yet.