Customers Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
₹50,000.00 Original price was: ₹50,000.00.₹38,000.00Current price is: ₹38,000.00.
Brand HP
Model Name HP Laptop
Screen Size 15.6 Inches
Colour Natural Silver With Offer
Hard Disk Size 512 GB
CPU Model AMD Ryzen 5 5500U
RAM Memory Installed Size 8 GB
Operating System Windows 11 Home
Special Feature Micro Edge, Anti Glare, Dual Speakers, Multi Touch Gesture, Lightweight
Graphics Card Description Integrated
See more
About this item
【6-core AMD Ryzen 5 5500U】12 threads and 8MB L3 cache deliver powerful performance and swift responsiveness. The AMD Radeon graphics help you experience crisp visuals with vivid clarity.
【Upgraded memory and storage】8GB DDR4 RAM integrates a higher-bandwidth memory for smooth functioning. The high-speed 512GB PCIe NVMe M.2 SSD creates more room to work with ample of storage.
【Micro-edge display】The 15.6-inch, FHD, 250-nit, anti-glare, and micro-edge display is engineered for high-quality viewing with stunning clarity.
【Effortless connectivity】Wi-Fi 5 (1×1) and Bluetooth 4.2 ensure an uninterrupted and seamless experience. Enjoy effortless connectivity with 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, and 1 x HDMI 1.4b ports.
【Long battery life】Fast charge your battery from 0% to 50% in 45 mins. The durable 41Wh battery enables you to maximize productivity and work through tasks without interruption.
【Business conferencing】HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array mics, and dual speakers deliver a high-resolution, crystal-clear collaboration experience.
【Why HP】Experience the unparalleled advantages of choosing HP, the most preferred and trusted PC brand by Indians, which empowers you with cutting-edge technology and steadfast dependability.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Operating system
Windows 11 Home
Processor Name
Intel® Core™ i7-12650H (up to 4.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads)
Ports
1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 3050A 4GB
Screen Size
39.6 cm (15.6) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
Memory and storage
16 GB memory; 512 GB SSD storage
| Series | 15s-fq2738tu |
|---|---|
| Colour | Jet Black |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 35.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 52 x 31.1 x 6.9 cm; 1.69 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 15s-fq2738TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, Miracast |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Webcam Resolution | 720 Pixels |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 690 g |
| Sales Package |
|
| Model Number |
|
| Part Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Type |
|
| Suitable For |
|
| Battery Backup |
|
| Power Supply |
|
| Battery Cell |
|
| MS Office Provided |
|
| Processor Brand |
|
| Processor Name |
|
| SSD |
|
| SSD Capacity |
|
| RAM |
|
| RAM Type |
|
| Processor Variant |
|
| Chipset |
|
| Clock Speed |
|
| Expandable Memory |
|
| Cache |
|
| Graphic Processor |
|
| Number of Cores |
|
| Storage Type |
|
| OS Architecture |
|
| Operating System |
|
| Supported Operating System |
|
| System Architecture |
|
| Mic In |
|
| USB Port |
|
| HDMI Port |
|
| Multi Card Slot |
|
| Hardware Interface |
|
| Touchscreen |
|
| Screen Size |
|
| Screen Resolution |
|
| Screen Type |
|
| Speakers |
|
| Internal Mic |
|
| Wireless LAN |
|
| Bluetooth |
|
| Dimensions |
|
| Weight |
|
| Disk Drive |
|
| Web Camera |
|
| Keyboard |
|
| Backlit Keyboard |
|
| Pointer Device |
|
| Additional Features |
|
| Warranty Summary |
|
| Warranty Service Type |
|
| Covered in Warranty |
|
| Not Covered in Warranty |
|
| Domestic Warranty |
|
Operating system
Windows 11 Home
Processor Name
Intel® Core™ i5-1235U (up to 4.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
Ports
1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo
Graphics
Intel® Iris® Xᵉ Graphics
Screen Size
35.6 cm (14) diagonal FHD display
Memory and storage
16 GB memory; 512 GB SSD storage
Select at least 2 products
to compare
There are no reviews yet.